DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Tehotenstvo

Keď sa dieťa bojí..


Články na stránke sú iba informatívneho charakteru. Všetky informácie a rady prediskutujte s príslušným lekárom.

Keď sa dieťa bojí alebo má strach
Strach u detí má vždy hlbšie dôvody. Nikdy detský strach nezosmiešňujte, naopak berte ho veľmi vážne. Snažte sa zistiť dôvody vzniku detského strachu a následne sa ho pokúste spoločne s dieťaťom odstrániť z jeho hlavičky.

V prípade, že dieťa zmení svoje chovanie (v noci plače, má nočné mory, začne mať tiky), okamžite kontaktujte odborného lekára. Tieto zmeny v chovaniu dieťaťa môžu znamenať, že ho niečo trápi, že sa s niečím nedokáže vyrovnať (napr. strach z odlúčenia rodičov, z učiteľky, zo zlej známky, z týrania, ...).

Dieťa sa musí zhruba do 5-6-tich rokov vyrovnať s niekoľkými formami strachu, ktoré má mnoho podôb.
·                  behom prvých mesiacov života cíti mimino strach zo straty kontaktu s matkou, preto ho pri plači väčšinou utíši len matka, ktorá vezme mimino do náručia
·                  zhruba v ôsmych mesiacoch sa u detí začína prejavovať strach z cudzých osôb
·                  v jednom roku sa vracia strach z odlúčenia
·                  po dosiahnutí troch rokov dieťaťa sa objavuje strach zo smrti, zo straty blízkych

Deti milujú vyprávanie o čarodejniciach, čertoch a strašidlách, ale zároveň sa ich boja. Väčšina rodičov, sa snaží dieťaťu logicky vysvetliť, že strašidla a duchovia neexistujú, že to sú len postavičky z rozprávok, bohužiaľ nie všetky deti na tieto vysvetlenia pristúpia.

Keď vaše dieťa tvrdí, že sa bojí napr. strašidla, skúste použiť niektoré z uvedených trikov:
·                  Pokúste sa spoločne s dieťaťom strašidlo nájsť a odstrániť. Pozrite sa na miesto, kde sa podľa tvrdenia dieťaťa skrýva, chyťte ho a vyhoďte oknom.
·                  Môžete si vymyslieť i zaklínadlo, ktoré použijete na zmiznutie bubáka.
·                  Strašidlo, čerta alebo strašiaka môžete i nakresliť alebo vymodelovať, aby si ho dieťa mohlo lepšie predstaviť a potom ho môžete spoločne zničiť.

Aby sme vás trochu ukludnili, tak určitá miera strachu je užitočná. Ochraňuje každého z nás pred nebezpečím a varuje pred rôznymi hrozbami. Vždy je však nutné položiť si otázku, čo je dôvodom, že sa dieťa bojí a podľa toho i k problému pristupovať.

Zpět
Obsah tejto webstránky je  vlastníctvom tehotenstvo.snadno.eu, okrem článkov, pri ktorých je uvedený zdroj. Publikovanie resp. ďalšie šírenie časti alebo celého obsahu tohto webu akýmkoľvek spôsobom bez predchádzajúceho súhlasu je zakázané.