DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Tehotenstvo

Po pôrode
kontakt


Články na stránke sú iba informatívneho charakteru. Všetky informácie a rady prediskutujte s príslušným lekárom.

Tehotenstvo trvá v priemere 40. týždňov (9 mesiacov). Počas pôrodu opustí plod telo matky, následne odchádza i placenta a plodové obaly.
1. doba pôrodná (otváracia) trvá niekoľko hodín (u prvorodičiek je tato doba dlhšia než u žien, ktoré rodí už po niekoľkýkrát). Bolestivé kontrakcie sa stupňujú a hrdlo delohy  sa otvára.
2. doba pôrodná (vypudzovacia) trvá až hodinu u prvorodičiek, u žien rodiacich už po niekoľkýkrát je oveľa kratšia. Začína úplným roztiahnutím hrdla delohy a končí vypudením dieťaťa von.
3. doba pôrodná trvá väčšinou okolo štvrť hodiny. Počas tejto doby dôjde k vypudeniu placenty a plodových obalov.
Nasleduje zotavovanie delohy a deložnej sliznice. Môže dochádzať k miernemu krvácaniu, ktoré by malo za fyziologických podmienok rýchle ustáť. Organizmus ženy sa regeneruje ďalších 4 - 6 týždňov (šestonedelie).
Dosť obvyklé sú nasledujúce príznaky po pôrodu: 
Bolestivosť v oblasti panvy, ktorá je výsledkom jej roztiahnutia. Bolestivosť v mieste rezu alebo zošitie natrhnutej hráze; bolesť obvykle zmizne počas siedmich až desiatich dní, aj keď v niektorých prípadoch môže pretrvávať mesiac i dlhšie. Modriny okolo očí a krvou podliate oči, ktoré vzniknú pri príliš silnom tlačení s prekrvením hornej polovici tela, nie každý vie tlačiť prevažne dolnou časťou trupu;  uzdravenie môžu urýchliť studené obklady na desať minút niekoľkokrát denne. Bolesti na hrudi a citlivosť kostrče.
Aj keď sú príznaky po pôrode bežné, mali by sa nahlásiť svojmu ošetrujúcemu lekárovi alebo zdravotnej sestre.
 
 Obsah tejto webstránky je  vlastníctvom tehotenstvo.snadno.eu, okrem článkov, pri ktorých je uvedený zdroj. Publikovanie resp. ďalšie šírenie časti alebo celého obsahu tohto webu akýmkoľvek spôsobom bez predchádzajúceho súhlasu je zakázané.