Keď sa dieťa bojí alebo má strach
Strach u detí má vždy hlbšie dôvody. Nikdy detský strach nezosmiešňujte, naopak berte ho veľmi vážne. Snažte sa zistiť dôvody vzniku detského strachu a následne sa ho pokúste spoločne s dieťaťom odstrániť z jeho hlavičky.
V prípade, že dieťa zmení svoje chovanie (v noci plače, má nočné mory, začne mať tiky), okamžite kontaktujte odborného lekára. Tieto zmeny v chovaniu dieťaťa môžu znamenať, že ho niečo trápi, že sa s niečím nedokáže vyrovnať (napr. strach z odlúčenia rodičov, z učiteľky, zo zlej známky, z týrania, ...).
Dieťa sa musí zhruba do 5-6-tich rokov vyrovnať s niekoľkými formami strachu, ktoré má mnoho podôb.
· behom prvých mesiacov života cíti mimino strach zo straty kontaktu s matkou, preto ho pri plači väčšinou utíši len matka, ktorá vezme mimino do náručia
· zhruba v ôsmych mesiacoch sa u detí začína prejavovať strach z cudzých osôb
· v jednom roku sa vracia strach z odlúčenia
· po dosiahnutí troch rokov dieťaťa sa objavuje strach zo smrti, zo straty blízkych
Deti milujú vyprávanie o čarodejniciach, čertoch a strašidlách, ale zároveň sa ich boja. Väčšina rodičov, sa snaží dieťaťu logicky vysvetliť, že strašidla a duchovia neexistujú, že to sú len postavičky z rozprávok, bohužiaľ nie všetky deti na tieto vysvetlenia pristúpia.
Keď vaše dieťa tvrdí, že sa bojí napr. strašidla, skúste použiť niektoré z uvedených trikov:
· Pokúste sa spoločne s dieťaťom strašidlo nájsť a odstrániť. Pozrite sa na miesto, kde sa podľa tvrdenia dieťaťa skrýva, chyťte ho a vyhoďte oknom.
· Môžete si vymyslieť i zaklínadlo, ktoré použijete na zmiznutie bubáka.
· Strašidlo, čerta alebo strašiaka môžete i nakresliť alebo vymodelovať, aby si ho dieťa mohlo lepšie predstaviť a potom ho môžete spoločne zničiť.
Aby sme vás trochu ukludnili, tak určitá miera strachu je užitočná. Ochraňuje každého z nás pred nebezpečím a varuje pred rôznymi hrozbami. Vždy je však nutné položiť si otázku, čo je dôvodom, že sa dieťa bojí a podľa toho i k problému pristupovať.