Články na stránke sú iba informatívneho charakteru. Všetky informácie a rady prediskutujte s príslušným lekárom.
Hormonálne poruchy
V dôsledku hormonálnych porúch nemôžu dozrievať folikuly vo vaječníkoch a nedochádza k uvoľneniu vajíčka - ovulácii.
Poškodenie, alebo zapchatie vajcovodov, ktoré bráni vajíčku a spermiám, aby sa stretli. Zdravý vajcovod má v procese oplodnenia mnohé dôležité funkcie, rozhodne to nie je pasívna rúra. Krátko po ovulácii zachytí bunkovú masu vajíčka a začne ho posúvať - prepravovať smerom do maternice. Súčasne vajcovod slúži ako spojnica pre stúpajúce spermie a aj k vlastnému oplodneniu dôjde vo vajcovode asi 8 hodín po uvoľnení sa vajíčka.
Sťahy svaloviny vajcovodu a aktivita jeho riasiniek dopravia embryo do dutiny maternice za 70 hodín po ovulácii. Choroby vajcovodu môžu sťažiť, alebo dokonca znemožniť niektoré, alebo všetky tieto funkcie, čo sťažuje oplodnenie. Choroby vajcovodov sú na príčine neplodnosti približne u 25% postihnutých párov. Donedávna chýbanie vajcovodov /napríklad poobojstrannejoperácii/ bolo absolútnou prekážkou otehotneniu. Nie príliš závažné poruchy vajcovodov sa dajú upraviť chirurgicky s rôznym výsledkom. V súčasnosti sa už opúšťajú rôzne veľké operácie na vajcovodoch, pretože ich výsledok je neistý, zanechávajú rozsiahle zrasty a tieto operácie sú nahradené oplodnením v skúmavke. IVF sa stáva vo viacerých indikáciách metódou prvej voľby a heroické zákroky na vajcovodoch už stratili svoje oprávnenie. Vajcovodový faktor je dnes už klasický dôvod na IVF a skupina pacientov s týmto ochorením je z hľadiska výsledkov aj najúspešnejšia, pretože počet otehotnení presahuje vo väčšine programov 30 % na embryo transfer.
Endometrióza je stav, keď sa sliznica, ktorá je výstelkou dutiny maternice dostáva mimo jej fyziologické hranice na stenu brušnej dutiny, črevá, alebo vytvára rozsiahle cysty na vaječníkoch. Dlho sa prehodnocoval vzťah medzi endometriózou a neplodnosťou. Chorobný proces má často za následok vytváranie zrastov s podstatnou deformáciou anatómie malej panve. Väčšina pacientiek s endometriózou sa sťažuje na bolesti podbrušia a krížov zvlášť v období menštruácie a bolesti pri pohlavnom styku.
Tradičné postupy pri riešení endometriózy zahrňujú chirurgické postupy /excízia, koagulácia laserom, elektrodiatermokoagulácia ložísk/ a hormonálnu liečbu /napríklad Zoladex, Decapeptyl/. Neplodné pacientky po neúspešnej konzervatívnej liečbe endometriózy sa stávajú kandidátkami pre IVF. Vo všeobecnosti výsledky IVF u žien so slabou, alebo strednou endometriózou sú porovnateľné s výsledkami u žien s poruchami vajcovodov. Menej úspešné v riešení sterility sú ženy s ťažkou endometriózou vaječníkov v dôsledku poškodenia tkaniva vaječníkov, zníženej kvality vajíčok, ako aj toho, že sa obyčajne získava menší počet vajíčok.
Obsah tejto webstránky je vlastníctvom tehotenstvo.snadno.eu, okrem článkov, pri ktorých je uvedený zdroj. Publikovanie resp. ďalšie šírenie časti alebo celého obsahu tohto webu akýmkoľvek spôsobom bez predchádzajúceho súhlasu je zakázané.
|