DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Tehotenstvo

Dvojčatá


Články na stránke sú iba informatívneho charakteru. Všetky informácie a rady prediskutujte s príslušným lekárom.

 
Dvojnásobné šťastie
 
Stretnúť mamičku alebo otecka s kočíkom a dvojičkami je pre mnohých roztomilé. Lenže väčšinou ideme ďalej a už nepremýšľame o tom, ako v skutočnosti život s dvojitou nádielkou vypadá. Nie vždy je to totiž tak jednoduché. Máte takúto nádielku už doma, potom viete, o čom to je.
Tehotenstvo
Viacpočetných tehotenstiev je v poslednej dobe samozrejme viac, ako by odpovedalo bežnej frekvencii v populácii, a to hlavne vďaka praktikám asistovanej reprodukcie. Bežne sa dvojčatá vyskytujú na 80-90 pôrodov, z IVF programov vychádza zhruba každé štvrté tehotenstvo ako viacpočetné, teda je to pomer 1:4! Častejšie sa rodia dvojčatá viacrodičkám a ženám starším, existujú i rasové rozdiely. Dispozícia k pôrodom viacerčat sa tiež dedí, a to z matkinej strany. U dvojčiat sa rozlišujú jedno- a dvojvaječné, pričom dvojvaječné sú 4x častejšie. Tie vznikajú zo samostatných buniek, a majú teda vždy samostatnú placentu i obaly.
Zaujímavé je i rozloženie pohlavia. Zatiaľ čo jednovaječné sú vždy identického pohlavia, u dvojvaječných mierne prevyšuje početnosť ženského pohlavia, pričom percentuálne je najčastejšia kombinácia 2x dievča, potom 2x chlapec a kombinácia chlapec-dievča je najmenej častá. Dvojčatá je možné vidieť na ultrazvuku asi v 8. týždni tehotenstva, pretože je však riziko potratu omnoho vyššie ako pri „jednoduchom“ tehotenstvu dá sa diagnózu životaschopných dvojčiat určiť len ťažšie skôr ako na začiatku druhého trimestra, teda asi v 12. až 14. týždni.
Môže sa stáť, že jeden zo zárodkov v začiatočnej fáze zanikne, prestane sa vyvíjať alebo odumrie. V takom prípade sa väčšinou zárodok vstrebá a ten, ktorý prežil, sa ďalej vyvíja. Keď sa to stane v prvom trimestri, väčšinou sa nemusíte báť, pretože to nevedie k žiadnym komplikáciám, pokiaľ by však k tomu došlo neskôr, môže to byť problém. I preto je každé viacpočetné tehotenstvo brané od samého začiatku ako rizikové, skrátka už len preto, že je viacpočetné.
Je to dané klinickými skúsenosťami, keď výskyt komplikácií jednoznačné prevyšuje nad jednopočetnou graviditou. Pre maminku i pre systém placenty, na ňom sú plody závislé, to znamená zvýšené nároky. Na druhé strane môžu rasť pomalšie a u maminky sa zvýši krvný tlak. Tiež možnosť predčasného pôrodu je oveľa vyššia.
Dvojičky sa tiež môžu líšiť i tempom rastu v brušku. Preto sa tiež viacpočetné tehotenstva častejšie vyšetrujú ultrazvukom. Pokiaľ mali dvojičky na začiatku rôznu veľkosť, ale rastú približne rovnako rýchle, potom to nevadí toľko, ako keď sú na začiatku obidve rovnako veľké, ale jedno rastie oveľa pomalšie ako druhé.
Pôrod
Pôrod dvojčiat je samozrejme ako celé tehotenstvo dvojčiat špecifické. Pri rozhodovaní o spôsobu pôrodu (cisárskym rezom, alebo pokusom o spontánne vedenie) je nutné vziať v úvahu i ďalšie faktory týkajúce sa priebehu tehotenstva, celkového stavu rodičky a plodov, ale i skúsenosti a obvyklé postupy daného pracoviska.
Spontánne sa doporučuje rodiť len tie plody, kde je prvý(nižšie) v polohe pozdĺžne hlavičkou. Pracovisko by malo byť vybavene kardiotokografickým monitorom s dvoma sondami a snímať plody je vhodné súčasne, aby sa nestalo, že sa opakovane monitoruje len jeden plod. Hlavným rozdielom pri pôrodu dvojčiat je fakt, že je nutné sledovať okrem matky dva plody. Po pôrode plodu A sa nerodí placenta, pupočník sa podviaže a nechá sa voľne viseť z pošvy a rodí sa plod B. Ten by mal byť porodený čo najskôr, pretože hrozí predčasné odlučovanie lôžka. Veľmi zriedka sa stane, že druhý plod je nutné porodiť cisárskym rezom, väčšinou len v prípade, že zmenil polohu nebo vstupuje do panvy atypicky.
Prvý rok s dvojčatami
Každý začiatok je ťažký, to vám zrejme skoro každá kamarátka, ktorá už deti má, povedala. Lenže to ste netušila, ako ťažký ten začiatok bude, keď si domov poveziete miesto uzlíčka jedného dva. Však len ten kočík váži s oboma deťmi trebárs 40 kg!
Ešte dávno pred pôrodom by ste sa mala teda na vyššiu fyzickú a psychickú záťaž pripraviť. Náročné plánovanie je takmer podmienkou, aby ste sa zo všetkého neskôr nezrútila, najmä všetko naplánovať po tej praktickej stránke. Musíte kúpiť všetko dvakrát, detskú postieľku začatím a detskou autosedačkou končiace. To samozrejme poriadne zvýši vaše výdaje. Ale ako tvrdí zaslúžilé matky dvojčiat, prvé dva tri mesiace „vydržia“ dvojičky v jednej postieľke.
Pokiaľ kojíte, potom si nemusíte aspoň zo začiatku robiť starosti s nákupom fľašiek a sterilizátorov. A kojiť rozhodne ide! Sú také, ktoré kojili svoje dvojčatá dokonca cez rok. Odborníci na dvojčatá radia, že je lepšie kojiť dvojčatá naraz, je to lepší pre časovou organizáciu mamičkinho dňa, ale i zo zdravotného hľadiska. Pravda, chce to trochu cviku a naučiť sa správnu techniku. Tu by vám mali vysvetliť už v pôrodnici. Pokiaľ nie, existujú kluby dvojčiat, skvela je knižka Kláry Rulíkové Dvojčata, ktorá je plná rad a skúseností.
Prvé mesiace pre vás teda nebude žiadna sranda. Pokiaľ budete na dvojčatá sama (a to väčšina mamičiek je) a manžel sa bude vracať domov neskoro z práce, potom skoro zistíte, že je nutné si čas zorganizovať. Rovnako tak možno zabudnete na to, že váš byt bol vždy perfektne uprataný a zmierite sa s týždenným prachom na televíznej obrazovke. Prvých šesť nedeľ bude asi najťažších, kým sa zabehnete.
Čakáte jednovaječná dvojičky, potom tie prvé týždne budú poriadnou skúškou. Dvojčatá totiž mávajú medzi sebou veľmi silné spojenie - budú chcieť nakŕmiť v rovnakú dobu, budú plakať v rovnakú dobu a tak ďalej. Pokiaľ kojíte, nakojte ich naraz, pokiaľ však kŕmite z fľašky, je dobré, aby vám niekto pomáhal. Vytvorte si pravidelný režim a pevne ho dodržujte.
A čo spanie? Počítať musíte s tým, že nezaspia nikdy spolu naraz, takže sa môže stať, že jedno zaspí a druhé je hore a chce sa hrať, a keď sa konečne unaví, to prvé sa práve zobudí. V prvých mesiacoch toho moc nenaspíte a nerušene začnete spať tak okolo jedného roku.
Ťažšie obdobie začne (alebo nemusí) v okamžiku, keď začnú vaše dvojčatá dostavať príkrmy. Zo začiatku kŕmte z jedného taniera a jednou lyžičkou, neskôr, keď sa budú chcieť deti kŕmiť samé, už budete musieť počítať s neporiadkom a drobkami všade okolo.
S dvojičkami sa tiež nevyhnete spoločnému marodeniu Bacily proste preskakujú. Bude lepšie, aby ste si na to zvykla a každé prechladnutie nebrala tak tragicky. Iste že to nie je žiadna sranda, mať trebárs jedno z dvojčiat choré a druhé ako na potvoru zdravé.
 
Výchova
Ako by mala vypadať? V zásade rovnako ako u jedináčika alebo deti po sebe narodených - s láskou, dôstojnosťou i disciplínou. Snažiť sa je vychovať tak, aby z nich vyrástli čo najlepší ľudia a ako rodičia to prežiť s čo najmenšou ujmou na fyzickom i psychickom zdraví. Avšak v niečom je to predsa len iné, keď vychovávate dvojčatá, trojčatá alebo viacerčatá.
Začiatok s dvojičkami je veľmi náročný a rodičia dvojčiat sa zhodujú, že najťažším obdobím pre ne boli prvé týždne a potom obdobie zhruba medzi 1,5. a 2. rokom, keď deti začínajú behať, už nechcú byť v kočíku, ale ešte neposlúchajú, sú samy sebe nebezpečné. Rodičia musia od začiatku riešiť konflikty medzi deťmi, učiť je budovať dobrý vzťah. Mali by ste sa teda snažiť, aby si tie vaše dvojičky príliš neubližovali, ale aby si zároveň vedeli uhájiť to svoje. Naučiť ich požičiavať si veci, vychádzať spolu civilizovane.
Nemali by ste ale čakať, že deti budú hneď a stále kamaráti. Určíte sa občas pohádajú, pobijú, ale to je prirodzené. Tým, že vyrastajú spolu, sa musia naučiť vymedzovať svoje teritórium. Mali by ste myslieť na to, aby ich boje prebiehali fér, bez pod pásoviek, a vtedy tie trestať. I rečový vývoj dvojčiat je odlišný - väčšinou začínajú hovoriť neskôr ako ostatné deti a často sa u nich objavuje tzv. spoločná reč dvojčiat, keď si dvojčatá tvoria vlastnú reč a navzájom si rozumejú.
Čo sa obliekania týka, hovorilo sa, že by sa dvojčatá nemali obliekať rovnako, že to nepodporuje ich individualitu. Je fakt, že rovnako oblečené dvojčatá vypadajú v kočíku pekne, prečo sa nepochváliť? Maminky to väčšinou riešia tak, že na von ich obliekajú rovnako, doma potom do toho, čo trebárs zdedili po iných deťoch.
A ako tráviť voľný čas? Dvojčatá by nemali byť stále len spolu, rodičia by mali vytvárať príležitosti, aby bolo možné tráviť čas oddelene, každé dvojča s iným dospelým alebo s inými deťmi. U väčších dvojčiat by ste sa mali snažiť podporovať rôzne záujmy, nech si dvojčatá vyberú koníčky a krúžky, nech hľadajú čo ich baví a zaujíma, i keby to pre vás malo byť náročnejšie.
Rovnakosť, či odlišnosť pri výchove? To všetko poznáte časom a citom sami. Je možné, že budú mať dvojčatá podobnú povahu a bude dobré k nim pristupovať podobne, môžu byť ale každé úplne iné a bude treba s nimi zachádzať odlišne. Rozhodne by ste nemali pristupovať k výchove dogmaticky a držať sa poučiek typu: Hlavne pristupovať k obom rovnako, nech je to spravodlivé! Či naopak: Len sa snažiť nepotlačovať ich individualitu.
Nevýhody dvojčiat:
1. Viac práce - prebaliť nie raz, ale dvakrát, nakŕmiť, pohúpať, atd. Tato nevýhoda je poznať, keď sú deti malé.
2. Ďalšou nevýhodou je väčšie psychické napätie. Keď plačú obe deti naraz, keď sa obe v noci budia proti sebe. Mať dvojčatá je v každom prípade väčší stres.
3. Menej peňazí - všetko sa musí kúpiť dvakrát, maminka však poberá len jeden rodičovský príspevok.
4. Menej času - to je zároveň i výhoda. Rodičia dvojčiat sa nemôžu každému z deti venovať tak, ako to môže robiť mamička jedného dieťaťa.
5. Väčší fyzická námaha - nosenie dvoch deti naraz po schodoch, to je poriadna drina!
Výhody dvojčiat:
1. Deti sa majú s kým hrať, majú parťáka. Vždy je po ruke niekto, s kým si môžu hrať a zdieľať tajomstvo.
2. Dvojčatá nie sú osamelé a opustené.
3. Nebývajú rozmaznané. Rodičia sú viacej vyťažení, takže na nejaké rozmaznávanie neostáva toľko času.
4. Lepšie sa presadzujú detskom kolektíve. Už odmala sa učia, že nie sú na svete sami, že o ich hračky môže mať záujem i niekto druhý, osvojujú si riešiť nezhody a obhájiť svoje práva.
5. Bývajú skromnejšie. Práve preto, že rodičia majú menej peňazí a nemohli im všetko hneď kúpiť. A na viac, skromnosť je krásna vlastnosť, ktorú v dospelosti oceníte nie len vy, ale i dieťa.
 
Kŕmenie v tandeme

Občas mamičky nevedia čo robiť skôr.
Bola by škoda to neskúsiť, pretože i dve deti naraz ide kojiť, a to dokonca úspešne! Dôležité je veriť si, mať trpezlivosť a naučiť sa správnu techniku.
Keď sa mamičky dozvedia, že čakajú dvojčatá, zvyčajne sa trochu vystrašia, či budú mať dostatok mlieka pre viac ako jedno dieťa. Veľmi dôležitú úlohu zohráva prvé priloženie k prsu hneď po pôrode (pokiaľ je to samozrejme možné). Nemôže mamička kojiť deti hneď po pôrode, mala by čo najskôr začať odsávať z obidvoch prsov.
„Behom dňa je vhodné odsávať každé dve nebo tri hodiny a v prípade, že sa zobudíte s nepríjemne naliatymi prsiami, tiež v noci. Pokiaľ nebudete môcť deti kojiť priamo, je možné podávať im vaše mlieko alternatívnym spôsobom.
Náročné začiatky
Pokiaľ to ide, je dobre začať hneď v pôrodnici. Poproste sestru, aby skontrolovala, či sú deti správne prisaté – práve technika kojenia je považovaná za základ správneho kojenia. Každé dieťa by malo mať v ústach čo najväčšiu časť dvorca a mamičku by to nemalo bolieť. Najviac problémov s boľavými bradavkami a reflexom tvorby mlieka je spôsobené práve nesprávnym prisatím. Spôsoby kojenia sú dva – buď budete kojiť každé dieťa samostatne (čo je veľmi časové náročné), alebo obidve naraz (to zase budete potrebovať od začiatku asistenciu). Skoordinovať časy kojenia dvojčiat môže byť veľmi zložité, zvlášť pokiaľ jedno vyžaduje častejšie kŕmenie ako to druhé, alebo jedno saje silnejšie a druhé slabšie... Napriek tomu je dobré to skúsiť – existujú totiž štúdia, podľa ktorých kojenie obidvoch deti spoločne vytvára silný stimul k tvorbe mlieka.
Zo začiatku poproste sestru alebo niekoho doma, aby vám pomohol s umiestením detí, ich držaním a výmenou.
Môžete experimentovať s polohami, aby ste našla pre sebe tu najpohodlnejšiu. Niektoré maminky pri kojení prsia striedajú, väčšina z nich ale dáva dieťaťu ten „jeho“ prsník, pretože zásoby v každom z prsu sú na sebe do určitej miery nezávislé.
A ako často kojiť? Len málo novorodencov vydrží dlhšie ako tri hodiny medzi jednotlivými kojeniami, časté kojenie na viac znižuje bolestivosť bradaviek. Zo začiatku môžete mať pocit, že stále len kojíte, ale i to sa časom poddá. Najvhodnejšiu polohu si nájdete metódou pokus - omyl. Kojiť môžete na pohovke, v kresle alebo na posteli.
 

V brušku tehotnej ženy boli dve bábätká. Prvé sa spýtalo druhého:

-"Veríš na život po pôrode?"

-"Samozrejme. Niečo po pôrode musí byť. Možno sme tu práve preto, aby sme sa pripravili na to, čo bude potom."

-"Hlúposť, žiadny život po pôrode nie je. Ako by vôbec mohol vyzerať?"

-"To presne neviem, ale určite tam bude viac svetla než tu. Možno budeme chodiť a jesť ústami."

-"No to je ale nezmysel! Chodiť sa nedá. A jesť ústami? To je úplne smiešne! Živí nás predsa pupočná šnúra. Niečo ti poviem: Život po pôrode je vylúčený - pupočná šnúra je už teraz moc krátka."

-"Ale nie, určite niečo bude. Len asi bude všetko trochu iné, než sme si tu zvykli."

-"Ale nikto sa predsa odtiaľ po pôrode nevrátil. Pôrodom proste život končí. A vôbec, život nie je nič, len dlhá stiesnenosť v temnote."

-"No, ja presne neviem, ako to bude po pôrode vyzerať, ale každopádne uvidíme mamu a tá sa o nás postará."

-"Mamu? Ty veríš na mamu? A kde má akože podľa teba byť?"

-"No predsa všade okolo nás! V nej a vďaka nej žijeme. Bez nej by sme vôbec neboli."

-"Tomu neverím! Žiadnu mamu som nikde nevidel, takže je jasné, že žiadna mama nie je."

-"No ale niekedy, keď sme ticho, môžeš počuť ako spieva, alebo cítiť ako hladká náš svet. Vieš, ja si fakt myslím, že skutočný život nás čaká až potom …"

 


 

 

 




Obsah tejto webstránky je  vlastníctvom tehotenstvo.snadno.eu, okrem článkov, pri ktorých je uvedený zdroj. Publikovanie resp. ďalšie šírenie časti alebo celého obsahu tohto webu akýmkoľvek spôsobom bez predchádzajúceho súhlasu je zakázané.