Ako vybrať správny kočík.
Ponuka kočíkov je obrovská. Výrobcovia, značky, výbavy, farebné kombinácie....
Je ale rozdiel v tom, či zháňame kočík do veľkého mesta alebo na dedinu. Mamičky v meste určite ocenia ľahšie, skladacie kočíky, s ktorými sa ľahko dostanú do MHD alebo ich rýchle zložia do kufra auta. A naopak - je nezmyselné kupovať odľahčený kočík za tisíc eur, keď 90% času bude dieťatko "zaparkované" pod oknom na záhrade.
Trojkolka verzus štvorkolka – okrem vzhľadu, váhy a vŕzgania je rozdiel i v stabilite. Myslite na bezpečie svojho drobca a pokiaľ zvažujete nákup niektoré lacnejšej trojkolky, otestujte si v obchode dobre jej stabilitu! Zatiaľ čo drahšie trojkolky majú zadné kolesá ľahko skosené (ako majú trebárs i vozíčky pre handicapovaní športovci) lacné varianty tento ”detail” väčšinou neponúkajú a rozdiel v stabilite takýchto kočíkov je obrovský.
Trojkombinácia verzus sólo hlboký kočík a šporťák – záleží na voľbe každého. Niekto dá prednosť na prvý pol rok klasickému hlbokému kočíku a neskôr kúpi nový šporťák.......iný volí rovno jeden kočík, ktorý už od začiatku ponúka všetky možnosti – trojkombináciu.
Čo si ešte všímať
Kolesá – všeobecne platí, že čím väčšie tím lepšie. Určite radšej nafukovacie ako tie malé ”golfáčové”. V terénu alebo v snehu sú malé kolesá strašne neobratné. Preto záleží v akom ročnom období a kde budete kočík používať.
Rozmery vaničky – dieťa trávi v hlbokej vaničke cca 6-7 mesiacov. Doporučuje sa, aby neprechádzalo na športovú časť pokiaľ samo nesedí. Musíte zvážiť, či vaše dieťa bude mať pol roka v lete čí v zime (kedy je potrebný fusak), všeobecne sa ale dá povedať, že dĺžka vaničky +/- 80cm je postačujúca.
Výškovo nastaviteľná rukoväť – tak aby vyhovovala obom rodičom.
Váha kočíka + jeho skladnosť a poprípade prispôsobenie veľkosti vášho kufra auta.
Rozpätie kolies – pokiaľ budete jazdiť výťahom, dobre si všetko zmerajte alebo dvere a iné prekážky kde sa budete pohybovať.
Také si poriadne prekontrolujte brzdy
Športová časť – po smeru jazdy alebo proti smeru jazdy – večná dilema – tí, ktorí váhajú nad určitým typom kočíku práve preto, že neponúka športovú sedačku čelom k rodičom môžem uistiť, že zhruba od 8. mesiaca bude dieťa zaujímať všetko okolo neho a bude aj tak chcieť sedieť v smeru jazdy a mať rozhľad. Sú však aj športové časti kde sa dá prehodiť rukoväť alebo aj celá športová sedačka do oboch smerov.
Športová sedačka – jej opieracia časť by mala ísť vždy polohovať do ľahu –nech už plynule alebo v niekoľkých polohách. Uvedomte si, že vaše dieťatko prejde na športovú časť okolo siedmeho mesiaca a jeho chrbát rozhodne nebude pripravený na spanie v sede!
Polohovanie nožičiek – s výhodou.
Slnečník verzus preklápacia rukoväť kočíka – záleží na vás. Niekto bude brániť do krvy prehadzovaciu rukoväť, iný vám povie, že tak isto bravúrne zvládne bleskovo nastaviť slnečník, keď zahne proti slnku – záleží na každom čo si zvolí. Určite sú obidve varianty vyhovujúce. Preklápacie rukoväť je fajn v prípade, keď moc fúka.
Výhodou je keď sú aj kolesa otáčacie, lepšie sa zatáča kočíkom. Podvozok na ktorý sa dá pricvaknúť autosedačka, oceníte napríklad pri nákupoch...