Tehotenstvo trvá 280 dni, teda 10 lunárnych 28-dnovych mesiacov, pričom počítať sa začína od prvého dna poslednej menštruácie, platí to pre 28-dnove menštruačné cykly. Treba povedať, že toto sú údaje, ktoré museli byt stanovene, aby sme sa vedeli orientovať, plánovať vyšetrenia a vedieť kedy je tehotnosť v termíne. Presne na termín porodí cca. 4% mamičiek. Ak je cyklus veľmi nepravidelný, alebo žena nevie udať dátum poslednej menštruácie, gestačny vek plodu sa stanoví podľa ultrazvuku koncom prvého, začiatkom druhého trimestra.
Od počatia k pôrodu trvá tehotenstvo priemerne 266 dni. Pretože najpravdepodobnejším obdobím počatiam dieťaťa je obdobie ovulácie (spravidla 14 dní pred začiatkom nasledujúcej menštruácie), deň pôrodu vypočítame ako 280 dní od 1. dňa poslednej menštruácie (266 + 14).
Najrýchlejší rast plodu je na začiatku tehotenstva. Ovplyvňujú ho vplyvy genetické, funkcie placenty a prívod živín do materského organizmu. Zárodok starý 1 mesiac je veľký asi 1 cm, v 2. mesiaci 4 cm a v 3. lunárnom mesiaci dosahuje plod dĺžky približne 9 cm, v 4. mesiaci je to 16 cm. Od piateho mesiaca sa dá dĺžka babätka stanoviť jednoduchým výpočtom, keď počet lunárnych mesiacov vynásobíme piatimi. Novorodenec narodený v termínu meria okolo 49-51 cm.
Hmotnosť plodu v piatom mesiaci je okolo 300 g, na konci ôsmeho už asi 1800 g a v záveru 9. lunárneho mesiaca približne 2700 g. Termínový novorodenec váži priemerne 3400-3500 g.
Každá fáza tehotenstva je spojená s typickými zmenami na úrovni plodu (do 8. týždňa hovoríme o zárodku).
V prvom mesiaci tvoria sa základy očí, uší, nosa a prstov na končatinových pupeňoch. Od šiesteho týždňa je už na ultrazvuku viditeľná srdečná akcia. Na konci druhého mesiaca sú už vytvorené končatiny a prsty. Od deviateho týždňa je možné pozorovať pohyby plodu. O štyri týždne neskôr sa plne diferencujú ženské a mužské pohlavné orgány. Bezproblemov sa na ultrazvuku zobrazuje profil tváre (od 10. týždňa sa dá diferencovať nos). Ďalej je možno vidieť náplň močového mechúra a žalúdku. Štvrtý lunárny mesiac je typický prítomnosťou jemné zvráskavej kože, ktorú kryje tzv. lanugo - jemné ochlpenie. Rast vlasov a nechtov spadá do obdobia 5. mesiaca. V šiestom mesiaci dochádza k rozdeleniu očných viečok. Pre ďalšie obdobie je charakteristické funkčné vyzrievanie orgánov a orgánovýchsústav.
Prvorodička začína vnímať pohyby plodu približne v 20. týždni tehotenstva (5. mesiac), viacrodička o niečo skôr - asi v 18. týždni gravidity. Ultrazvukovým vyšetrením je ale možné pohyby vidieť už v 2. mesiaci tehotenstva. Prvé pohyby sú len občasné, ale postupne sa zlepšuje ich koordinácia v dôsledku vývoja a zrania centrálneho nervového systému plodu. Od 16. týždňa (4. mesiac) sú pohyby plodu rovnaké ako u donoseného novorodenca.
V priebehu dňa a noci nie sú pohyby plodu pravidelné. Predpokladá sa, že i plod má obdobie spánku a bdenia. Aktivita a pasivita plodu sa strieda každých 20-40 minút. Je bežné, že žena cíti pohyby plodu intenzívnejšie navečer.
Poloha plodu je v prvých šiestich mesiacoch premenlivá (vzhľadom k dostatku priestoru a množstva plodové vody), v posledných troch mesiacoch sa ale uloženie plodu stabilizuje.