DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Tehotenstvo

Čo po návrate...


Články na stránke sú iba informatívneho charakteru. Všetky informácie a rady prediskutujte s príslušným lekárom.

Čo zariadiť po návrate z pôrodnice?
Bábätko je na svete a vy cítite iste veľa lásky a eufórie. Ale po pôrode vás okrem tých krásnych chvíľok čakajú i najrôznejšie organizačné záležitosti. Pravda, niektoré z nich môže zariadiť partner, ale je dobré vedieť, čo všetko vás čaká, aby ste potom na niečo nezabudli.
 
1. Dieťatko potrebuje svoj rodný list – to je potreba zariadiť na matrike. Toto väčšinou zariaďuje práve otecko. K tomu potrebuje občianske preukazy oboch rodičov a s nimi dôjde na magistrát nebo mestský úrad mesta, kde sa bábätko narodilo (nie je to teda podľa miesta trvalého bydliska, ale podľa miesta narodenia). Rodný list by mal zariadiť otecko ešte v dobe, keď ste v pôrodnici.
  
2. Hneď po návrate z pôrodnice informujte svojho detského lekára o narodení bábätka (toho už by ste mala mať vybratého dávno pred pôrodom). Dohodnite si s ním prvú návštevu u vás doma, kde lekár bábätko skontroluje a prevedie prvú prehliadku. Pri návšteve mu dáte prepúšťaciu správu z pôrodnice a prichystajte si tiež rodný list bábätka, očkovací preukaz a kartičku poistenca. Tieto doklady lekár potrebuje vidieť, a to preto, aby mohol vyplniť registrační list príslušnej zdravotnej poisťovne a mohol predpísať bábätku lieky (vitamín D).
 
3. Nahlásiť dieťa do zdravotnej poisťovne musia rodičia do 60 dní od narodenia, prvé dva mesiace ešte ošetria dieťa aj na preukaz matky. Poisťovne sú v rozsahu poskytovaných služieb vo veľkej miere limitované zákonom, snažia sa však odlíšiť. 
 
4. Požiadajte o pôrodné. K tomu budete potrebovať občiansky preukaz (svoj), rodný list dieťaťa a vyplnený formulár.
 Príspevok pri narodení dieťaťa je štátna sociálna dávka, ktorou štát prispieva na pokrytie výdavkov spojených so zabezpečením nevyhnutných potrieb novorodenca.
Výška príspevku
Od. 1. januára 2009 je príspevok pri narodení dieťaťa na jedno dieťa 151,370 € ( 4 560 Sk ).
Ak sa súčasne narodili dve deti alebo viac detí a dve z nich sa dožili 28 dní, zvyšuje sa príspevok pri narodení dieťaťa o jednu polovicu uvedenej sumy na každé dieťa, ktoré sa dožilo 28 dní.
Uvedenú sumu môže k 1. septembru kalendárneho roka zvýšiť nariadenie vlády Slovenskej republiky.
Viac info na :
 
Príplatok k príspevku je štátna sociálna dávka, ktorou štát pripláca na zvýšené výdavky spojené so zabezpečením nevyhnutných potrieb dieťaťa, ktoré sa matke narodilo ako prvé dieťa, druhé dieťa alebo tretie dieťa, ktoré sa dožilo aspoň 28 dní.
Výška príplatku k príspevku pri narodení dieťaťa je
20 440 Sk ( 678,490 € ) 
Uvedenú sumu môže k 1. septembru kalendárneho roka zvýšiť nariadenie vlády Slovenskej republiky.
Viac info na:
 
5. Nezabudnite tiež informovať svojho zamestnávateľa, v mzdovej učtárni budú chcieť vidieť rodný list bábätka. Pokiaľ ste ale nebola zamestnaná a bola ste osoba samostatne zárobkovo činná a neplatila ste si nemocenské poistenie, alebo ste študentka s nedokončeným vzdelaním, či ste bola pred pôrodom vedená na Úrade práce, musíte si na príslušnom Úrade práce požiadať o rodičovský príspevok, na ktorý máte nárok od dňa narodenia vášho bábätka. Pri narodení viac  detí naraz sa čiastka násobí počtom detí, ktoré prišli na svet.
  
6. Pokiaľ nie ste s partnerom manželia, do pôrodnice si okrem občianskeho preukazu vezmite i svoj rodný list a prehlásením o určení otcovstva a mena dieťaťa, ktoré s otcom dieťaťa vybaví na matrike. Je to dôležité, pokiaľ toto prehlásenie nebudete mať, nebude otec uvedený v rodnom liste dieťaťa a priezvisko bude mať dieťa automaticky po matke.
  
7. Gynekologická prehliadka po šestonedelí je dôležitá, pretože pri nej lekár skontroluje stav vašich prípadných pôrodných poranení a podobne. Zároveň sa s vami dohodne na možnostiach vhodnej antikoncepcie – pamätajte si, kojenie nie je antikoncepcia! Máte však nejaký problém skôr, ako skončí šestonedelie, svojho gynekológa samozrejme navštívte ihneď.

Zpět
Obsah tejto webstránky je  vlastníctvom tehotenstvo.snadno.eu, okrem článkov, pri ktorých je uvedený zdroj. Publikovanie resp. ďalšie šírenie časti alebo celého obsahu tohto webu akýmkoľvek spôsobom bez predchádzajúceho súhlasu je zakázané.