DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Tehotenstvo

Gravid joga


Články na stránke sú iba informatívneho charakteru. Všetky informácie a rady prediskutujte s príslušným lekárom.

Gravid joga – joga pre budúce mamičky

Tehotenstvo predstavuje v živote ženy veľmi špeciálne a vzrušujúce obdobie, počas ktorého dochádza k mnohým fyzickým, psychickým a hormonálnym zmenám. Vyžaduje si od budúcej mamičky silu, vytrvalosť, flexibilitu, vnútorný pokoj, vyrovnanosť, uvoľnenie, intuíciu, ale aj odovzdanie sa. Práve z týchto dôvodov je gravid joga ideálnym cvičením počas tohto jedinečného obdobia. Nielenže prehlbuje vnútornú komunikáciu medzi mamičkou a dieťatkom, ale pomáha aj vyrovnať sa s rôznymi (často krát aj nečakanými zmenami), ktoré budúcu mamičku v tomto období čakajú. Zjemňuje cit pre vlastné telo a zlepšuje imunitu. Zároveň má blahodarný účinok na chrbticu, podporuje prácu s panvovým dnom a jeho prekrvenie, posilňuje telo, pomáha vyrovnať sa s rôznymi ťažkosťami (kŕčové žily, ischias, bolesti chrbta, nahromadenie vody v nohách…) navodzuje vnútornú rovnováhu a pokoj mysle.

Neodlučiteľnou súčasťou cvičenia je správne dýchanie. To má totiž obrovský význam nielen v tehotenstve, ale aj pri samotnom pôrode. Správna práca s dychom značne uľahčuje pôrod a pomáha lepšie zvládať pôrodné bolesti. V podstate je tehotenstvo ideálnym medzníkom v živote ženy, kedy s jogou začať. Gravid joga priaznivo ovplyvňuje nielen obdobie tehotenstva ale aj priebeh samotného pôrodu a šestonedelia.

 

S cvičením gravid jogy môže budúca mamička začať na konci prvého alebo začiatkom druhého trimestra, ak je zdravotne v poriadku. V prípade pochybností alebo zdravotných ťažkostí by sa mala poradiť so svojim lekárom a svojim inštruktorom.

Hodina gravid jogy trvá približne 60 minút a je rozdelená na 3 časti: asany (postoje), pranayama (dychové cvičenia) a záverečná relaxácia. Asany sa v tehotenskej joge prevádzajú dynamicky, aby podporili správny krvný obeh.  Budúca mamička by sa pri ich cvičení mala vyhýbať  okrem iného aj presileniu, extrémnym polohám, prílišnému naťahovaniu brušných svalov, rotáciam v páse, záklonom a otrasom.

Katarína Jurenková

www.gravidjoga.sk


 
Obsah tejto webstránky je  vlastníctvom tehotenstvo.snadno.eu, okrem článkov, pri ktorých je uvedený zdroj. Publikovanie resp. ďalšie šírenie časti alebo celého obsahu tohto webu akýmkoľvek spôsobom bez predchádzajúceho súhlasu je zakázané.