Gravid joga – joga pre budúce mamičky
Tehotenstvo predstavuje v živote ženy veľmi špeciálne a vzrušujúce obdobie, počas ktorého dochádza k mnohým fyzickým, psychickým a hormonálnym zmenám. Vyžaduje si od budúcej mamičky silu, vytrvalosť, flexibilitu, vnútorný pokoj, vyrovnanosť, uvoľnenie, intuíciu, ale aj odovzdanie sa. Práve z týchto dôvodov je gravid joga ideálnym cvičením počas tohto jedinečného obdobia. Nielenže prehlbuje vnútornú komunikáciu medzi mamičkou a dieťatkom, ale pomáha aj vyrovnať sa s rôznymi (často krát aj nečakanými zmenami), ktoré budúcu mamičku v tomto období čakajú. Zjemňuje cit pre vlastné telo a zlepšuje imunitu. Zároveň má blahodarný účinok na chrbticu, podporuje prácu s panvovým dnom a jeho prekrvenie, posilňuje telo, pomáha vyrovnať sa s rôznymi ťažkosťami (kŕčové žily, ischias, bolesti chrbta, nahromadenie vody v nohách…) navodzuje vnútornú rovnováhu a pokoj mysle.
Neodlučiteľnou súčasťou cvičenia je správne dýchanie. To má totiž obrovský význam nielen v tehotenstve, ale aj pri samotnom pôrode. Správna práca s dychom značne uľahčuje pôrod a pomáha lepšie zvládať pôrodné bolesti. V podstate je tehotenstvo ideálnym medzníkom v živote ženy, kedy s jogou začať. Gravid joga priaznivo ovplyvňuje nielen obdobie tehotenstva ale aj priebeh samotného pôrodu a šestonedelia.
S cvičením gravid jogy môže budúca mamička začať na konci prvého alebo začiatkom druhého trimestra, ak je zdravotne v poriadku. V prípade pochybností alebo zdravotných ťažkostí by sa mala poradiť so svojim lekárom a svojim inštruktorom.
Hodina gravid jogy trvá približne 60 minút a je rozdelená na 3 časti: asany (postoje), pranayama (dychové cvičenia) a záverečná relaxácia. Asany sa v tehotenskej joge prevádzajú dynamicky, aby podporili správny krvný obeh. Budúca mamička by sa pri ich cvičení mala vyhýbať okrem iného aj presileniu, extrémnym polohám, prílišnému naťahovaniu brušných svalov, rotáciam v páse, záklonom a otrasom.
Katarína Jurenková
www.gravidjoga.sk